grudzień 2023
DANCING SISTERS
symbole architektoniczne w przestrzeni publicznej miast ukraińskich
Kijów, Ukraina

Projekt „DANCING SISTERS/ ТАНЦЮЮЧІ СЕСТРИ” usytuowany w przestrzeni publicznej Kijowa jest inicjatywą Fundacji ARCA kreującą wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa stabilnego
i nowoczesnego za pomocą symbolu architektonicznego na trwałe wpisanego w tkankę ukraińskiej stolicy.
Projekt w warstwie symbolicznej reprezentuje solidarność dwóch krajów, połączonych nierozerwalnie ze sobą. Poprzez zastosowanie nowoczesnego rozwiązania technologicznego, wywodzącego się ze współczesnego rozumienia ochrony klimatu oraz pozyskiwania odnawialnych źródeł energii, został uwypuklony zupełnie nowy wymiar tej symbiozy, opierający się na uniwersalnych wartościach oraz wpisujących się
w europejskie aspiracje Ukrainy.
W spectrum estetycznym podstawową elementem są miękkie krzywizny flagi polskiej i ukraińskiej, wirujące wokół siebie dzięki powiewom wiatru.
Projekt posiada nie tylko piękne kształty, intrygującą symbolikę, ale również ma zalety praktyczne – jest źródłem energii zarówno z wiatru jak i ze słońca, dzięki zastosowanym ogniwom fotowoltaicznym, która może służyć do podświetlenia instalacji w nocy. System samowystarczalności energetycznej pozwala na uruchomienie instalacji nawet przy bardzo
słabym lub zerowym wietrze.

listopad 2023
Dom Wspólnoty Polskiej
Aktau, Kazachstan

Rola miasta Aktau i Morza Kaspijskiego gwałtownie wzrosły za sprawą zmian w globalnych łańcuchach logistycznych, szczególnie w wyniku wojny na Ukrainie. Miasto określa się jako „morską bramę Kazachstanu”. Można spodziewać się, że w niedługim czasie pojawi się w nim liczna grupa przedstawicieli polskiego biznesu.
Lokalnej Wspólnoty Polskiej nie stać dziś na pokrycie kosztów wykończenia pomieszczeń, w których mogliby się
spotykać.
W 2009 r. została zakupiona działka budowlana. Do dziś udało się wybudować dom, który dla Polaków jest miejscem szczególnym.
Nasz projekt jest odpowiedzią na sytuację Polonii na miejscu. Dzięki stworzeniu miejsca, będzie możliwe organizowanie spotkań dla Wspólnoty Polskiej. Sale oraz część przestrzeni przed domem będą mogły stać się miejscem integracji Polaków i osób pochodzenia polskiego, miejscem na kultywowanie tradycji oraz przekazywanie młodzieży i dzieciom kultury polskiej.

październik 2023
kryzys migracyjny ?
szkoła w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Odpowiadając na coraz poważniejsze wyzwania cywilizacyjne, z którymi zmaga się świat i Europa, Fundacja ARCA przygotowała i przekazała projekt szkoły dla słuchaczy w Abidżanie.

Liczymy, że tego typu inicjatywy pozwolą na zrównoważony rozwój miedzy innymi Côte d'Ivoire, aby niezwykły kontynent którym jest Afryka, stał się przyjaznym i bezpiecznym miejscem do życia dla jego mieszkańców.

Chcemy pomagać w istotnych kwestiach, w sposób który rozwiązuje problemy u ich źródła. 
Zapraszamy do wsparcia tej tak potrzebnej inwestycji. 
Budynek przeznaczony jest dla 50 uczniów, chociaż potrzeby na miejscu są wielokrotnie większe. Niestety brak wystarczających środków ogranicza możliwości inwestycyjne.

Projekt przewiduje budowę szkoły składającej się z 5 sal wykładowych, pomieszczenia profesorskiego, cafeterii oraz zaplecza sanitarno-technicznego. Powierzchnia netto budynku – ok. 400,0 m2



październik 2023
inicjatywy pokojowe w Izraelu

Fundacja ARCA wspiera budowę miejsca spotkań w miejscowości Magdala nad Jeziorem Tyberiadzkim. Chcemy umożliwić zwiedzanie niezwykle istotnego symbolu archeologii chrześcijańskiej.
W Magdali znajdują się ruiny klasztoru bizantyjskiego. Przyjmuje się, iż w miejscu gdzie usytuowana jest budowla bizantyjska, tam musiał stać dom Marii Magdaleny. Zachowały się świadectwa pielgrzymów z V-XIII wieku, którzy relacjonują, iż przebywali w Magdali mieście Marii Magdaleny i modlili się w kościele wybudowanym na ruinach jej domu.

sierpień 2023
zabudowy i zadaszenia w Zagrzebiu

Fundacja ARCA przekazała projekt zabudowy i zadaszenia przy wejściu głównym do kościoła pw. Narodzenia NMP oraz sal do spotkań m.in. grup polonijnych przy
ul. Vielikogorickiej w Zagrzebiu, w Chorwacji.

lipiec 2023
konferencja
Architektura Wyzwań - Odbudowa Ukrainy

W zeszłym tygodniu braliśmy udział w inspirującym przeglądzie inicjatyw i projektów wspierających odbudowę Ukrainy podczas konferencji Architektura Wyzwań - Odbudowa Ukrainy w Łazienkach Królewskich, organizowanej przez Wydział Architektury PW.
Fundacja ARCA zaprezentowała program wzmocnienia potencjału polskiego sektora R&D w procesie odbudowy Ukrainy, tak aby przestrzeń i obiekty powstałe w pierwszym okresie były trwałe i generowały jednocześnie impuls rozwojowy dla kolejnych etapów odbudowy oraz jak największego udziału firm polskich.
Ponadto, przedstawiliśmy autorski projekt samowystarczalnych energetycznie budynków składanych z modułowych paneli, wykonanych w połączonej technologii CLT i membranowej, w celu maksymalnego zwiększenia efektywność inwestycyjnej i obniżenia kosztów transportu
z Polski do Ukrainy.
Serdeczne dzięki za wsparcie Rady Fundacji: prof. Annie Wierzbickiej
i mec. Łukaszowi Cabanowi oraz Prezes Fundacji Małgorzacie Lipskiej.

listopad 2022
składane okna dla Ukrainy

Po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 jak wszyscy przyjmowaliśmy uchodźców i wysyłaliśmy pomoc humanitarną.
Po wyzwoleniu terenów okupowanych otrzymywaliśmy wiele informacji o zniszczeniach powstałych w wyniku barbarzyńskich działań ruskich wojsk, najpierw z okolic Irpienia, Buczy, Makarowa, a po ofensywie ukraińskiej na wschodzie z okolic Iziumu i Bałaklij. Jednak z końcem lata ubiegłego roku, razem ze zmasowanymi atakami na infrastrukturę energetyczną, okazało się, że zbliżająca się zima może być bardzo poważnym ciosem w ludność cywilną na miejscu. Mając dostęp do nowoczesnych technologii, postanowiliśmy pomóc poszkodowanym rodzinom, które poprzez działanie zbrodniarzy na Ukrainie nie mieli gdzie mieszkać i schronić się przez zimą.
Wiele domów i mieszkań zostało doszczętnie zniszczonych i nadawały się tylko do wyburzenia. Jednak zdecydowanie więcej było domów uszkodzonych częściowo, które po niewielkich naprawach nadawały się do zamieszkania.
Musieliśmy działać szybko zanim nadejdzie zima. Stąd powstał pomysł zorganizowania zrzutki na zakup i transport zestawów do montażu tymczasowych okien z podwójną przeźroczystą membraną. Nawet niezbyt wprawna ekipa budowlana jest w stanie w ciągu maksymalnie godziny zamontować okno na dowolny potrzebny wymiar!